
Cushman Shuttle 6 Gas
July 25, 2023
Cushman Shuttle 8 Gas
July 25, 2023Cushman Shuttle 6 ELiTE Lithium Electric
With four forward-facing seats and two rear-facing seats, the Shuttle 6 has the capacity to get you and your clients where you need to be. The transformative rear-facing seat can be flipped down for additional storage to maximize efficiency. Offered in maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 6 ensures a dependable ride every time.
- Automatic Parking Brake
- Limited Slip Diffreential
- Insider Bag
- Turn Signal with 4-Way Flashers
| Frame | Welded Steel w/ DuraShield™ Powder Coat |
|---|---|
| Body & Finish | Injection Molded TPO |
| Standard Color | Patriot Blue |
| Overall Length | 133.5 in (339 cm) |
| Overall Width | 48.5 in (123 cm) |
| Overall Height | 48.6 in (123 cm) (w/o Roof) / 72.0 in (183 cm) (w/ Struts & Roof) |
| Wheel Base | 93.5 in (237 cm) |
| Wheel Track | 34.2 in (87 cm) Front / 38.0 in (97 cm) Rear |
| Ground Clearance | 4.3 in (11 cm) |
| Power Source | 56V AC |
| Value Train | 22.4 hp (16.7 kW) Intermittent |
| Horsepower (KW) | 13.1 HP (9.8 kW) Peak |
| Electrical System | 56 Volt Deep Cycle |
| Battery Charger | 56VDC, 120/230 VAC, UL/CSA, CE |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Drive Train | Motor Shaft Direct Drive |
| Transaxle | Limited Slip Differential |
| Gear Selection | Dash-Mounted Forward-Neutral-Reverse |
| Rear Axle Ratio | 17:01 |
| Seating Capacity | 4-Person |
| Weight W/O Batteries | 926 lb (420 kg) |
| Curb Weight | 1064 lb (483 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 1200 lb (544 kg) |
| Speed | 14.9 mph ± 0.5 mph (24.0 kph ± 0.8 kph) (High Speed) 12 mph ± 0.5 mph (19.3 kph ± 0.8 kph) (Low Speed) |
| Steering | Self-Compensating Rack & Pinion |
| Suspension | Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers |
| Service Brake | Rear Wheel Mechanical, Self-Adjusting Drum |
| Parking Brake | Automatic, Electromagnetic |
| Tires | 18 x 8.50 – 8 (4 Ply Rated) |
Related products
-
Cushman Hauler 800X Gas
Experience the true utility of the Hauler 800X with the ability to optimize operations made simple, thanks to the option of a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine or maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology. With its lifted suspension, 8.4-cubic-feet cargo bed, and optional accessories, this vehicle offers versatile solutions for any facility while remaining tough and reliable to the core.
- 13.5 – hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- 500 lb Towing Capacity
- 725 lb Vehicle Load Capacity
-
Cushman Hauler 1200
The fuel-efficient 13.5 hp EFI gas engine, customizable bed, and practical dash design are ready to effortlessly transport tools and equipment needed for the toughest jobs. Attack each day with the power of the Hauler 1200 and give workday productivity a whole new meaning. Never back down from a challenge and never be outworked with the Hauler 1200.
- 13.5 – hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- 1500 lb Towing Capacity
- 1200 lb Vehicle Load Capacity
-
Cushman Hauler 800X ELiTE Lithium Electric
With the option of a fuel-efficient 13.5 hp EFI gas engine or maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology, the ability to optimize operations is made simple. The 8.4-cubic-feet cargo bed, lifted suspension, and optional accessories create versatile solutions for any facility. Tough and reliable to the core, experience the true utility of the Hauler 800X.
- 11.7 hp 56.7V Lithium Battery
- 500 lb Towing Capacity
- 725 lb Vehicle Load Capacity









