
Cushman Hauler 1200X
July 24, 2023
Cushman Hauler 800 ELiTE Lithium Electric
July 24, 2023Cushman Hauler 800 Gas
The Hauler 800 is designed for productivity. Easily transport tools and equipment around any course with your choice of maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine. Expect nothing less than the best with the proven performance and versatility of the Hauler 800.
- 13.5 – hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- 900 lb Towing Capacity
- 800 lb Vehicle Load Capacity
| Frame | Welded Steel w/ E-Shield e-coat plus DuraShield™ Powder Coat |
|---|---|
| Body & Finish | Front: Injection Molded TPO, Rear: Injection Molded PP |
| Available Colors | Black, Bright White, Flame Red, Forest Green, Metallic Charcoal, Orange, Patriot Blue, Safety Yellow |
| Overall Length | 110 in (280 cm) |
| Overall Width | 49 in (125 cm) |
| Overall Height | No Canopy: 47 in (120 cm), With Canopy: 69.5 in (176. cm) |
| Wheel Base | 65.5 in (166 cm) |
| Wheel Track | Front: 37.0 in (94 cm), Rear: 38.0 in (97 cm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (11 cm) |
| Cargo Deck Capacity | 8.4 cu ft (0.24 m3) |
| Cargo Deck Material | Roto-Molded Polyethylene |
| Power Source | 4-Cycle, 24.5 cu in (401cc) |
| Valve Train | Single Cylinder OHV |
| Horsepower (KW) | 13.5 hp (10.1 kW) |
| Electrical System | Starter/Generator – Solid State Regulator |
| Battery (Qty/Type) | One, 12-volt Maintenance Free |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Air Cleaner | Industrial Rated Dry Filter |
| Lubrication | Pressurized Oil System |
| Oil Filter | Spin-on |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Capacity | 5.96 Gallon (22.6 L) Tank |
| Drive Train | Continuously Variable Transmission (CVT) |
| Transaxle | Differential w/ Helical Gears |
| Gear Selection | Forward – Reverse |
| Rear Axle Ratio | 11.47:1 (Forward), 14.35:1 (Reverse) |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Curb Weight | 791 lb (358.8 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 800 lb (362.9 kg) |
| Towing Capacity | 900 lb (408.2 kg) Max Load |
| Bed Load Capacity | 400 lb (181.4 kg) |
| Outside Clearance Circle | 18.9 ft (5.8 m) |
| Speed | 14 mph ± 0.5 mph (22.5 kph ± 0.8 kph) |
| Steering | Self-Compensating Rack & Pinion |
| Suspension | Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers |
| Service Brake | Rear Wheel Mechanical, Self-Adjusting Drum |
| Parking Brake | Self-Compensating, Single-Point Engagement |
| Tires | 18 x 8.5 – 8 (6 Ply-Rated) |
Related products
-
#201 – 2021 Cushman Gas Hauler 1200
$6,995.00Hunter Green, 400cc Kawasaki Engine, Stone Seats, Short Black Top, Rear Dump Bed, Lift Kit with Turf Tires, Lights, Brush Guard, and 2 Pc Windshield
-
Cushman White Hauler Pro LSV ELiTE (0% Financing Available)
This Cushman Hauler Pro LSV is available with the following features:
Bright White, Stone Seats, Black Modular Top, Lights, Samsung Lithium Battery Pack, 15 Cubic Feet Cargo Bed, DOT-approved Aero Windshield with Dual Adjustable Vents, Turn Signals, Automatic Parking Brake
Proudly Made in the USA
Please Contact Us For Availability, Warranty, and Financing Information
Contact us via online chat, inquiry form or call Steve at 864-862-7709 in Greenville or Josh at 843-881-8894 in Charleston for more info.
-
Cushman Shuttle 2+2 ELiTE Lithium Electric
The newly redesigned Shuttle 2+2 is the ideal choice for transporting personnel and visitors around a golf course or resort. Take advantage of an extra double-seat bench to comfortably accommodate up to four passengers, and also reserve the option to convert the rear seat into a cargo deck. The Shuttle 2+2 is offered in your choice of a fuel-efficient 13.5-hp electronic fuel injection gas engine or ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology.
- Flip Down Rear Seat
- Optional 4-Wheel Mechanical Brakes
- Functional Dash
- Standard Lighting

















