
Cushman Shuttle 2 ELiTE Lithium Electric
July 25, 2023
Cushman Shuttle 2+2 ELiTE Lithium Electric
July 25, 2023Cushman Shuttle 2 Gas
Effortlessly work around your facility with the reliable Shuttle 2, equipped with a 20.9-square-foot cargo deck that has the space and capacity to fit all your hospitality needs. Now offered with maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 2 offers the efficiency and durability to get the job done.
- 20.9-SQ-FT Cargo Deck
- Standard Brush Guard and Headlights
| Frame | Welded Steel w/ DuraShield™ Powder Coat |
|---|---|
| Body & Finish | Injection Molded TPO |
| Standard Color | Patriot Blue |
| Overall Length | 141.0 in (358 cm) |
| Overall Width | 48.5 in (123 cm) |
| Overall Height | 48.6 in (123 cm) (w/o Roof) 72.0 in (183 cm) (w/ Struts & Roof) |
| Wheel Base | 93.5 in (237 cm) |
| Wheel Track | 34.2 in (87 cm) Front 38.0 in (97 cm) Rear |
| Ground Clearance | 4.75 in (12 cm) |
| Cargo Deck Capacity | 20.9-sq-ft (1.94 m2) |
| Power Source | 4-Cycle, 24.5 ci (401cc) |
| Valve Train | Single Cylinder OHV |
| Horsepower (KW) | 13.5 hp (10.1 kW) |
| Electrical System | Starter/Generator. Solid State Regulator |
| Battery (Qty/Type) | One, 12V Maintenance Free |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Fuel Capacity | 6 Gallon (22.7 L) Tank |
| Drive Train | Continuously Variable Transmission (CVT) |
| Transaxle | Differential w/ Helical Gears |
| Gear Selection | Forward – Reverse |
| Rear Axle Ratio | 11.47:1 (Forward) 14.35:1 (Reverse) |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Weight w/o Batteries | 926 lb (420 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 1200 lb (544 kg) |
| Speed | 14 mph +/- 0.5 mph (22.5 kph +/-0.8 kph) |
| Steering | Self-Compensating Rack & Pinion |
| Suspension | Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers (Front) Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers (Rear) |
| Service Brake | Rear Wheel Mechanical, Self-Adjusting Drum |
| Parking Brake | Self-Compensating, Single-Point Engagement |
| Tires | 18 x 8.5 – 8 (4 Ply Rated) |
| Filter by Power Source |
Related products
-
Cushman Hauler 800X ELiTE Lithium Electric
With the option of a fuel-efficient 13.5 hp EFI gas engine or maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology, the ability to optimize operations is made simple. The 8.4-cubic-feet cargo bed, lifted suspension, and optional accessories create versatile solutions for any facility. Tough and reliable to the core, experience the true utility of the Hauler 800X.
- 11.7 hp 56.7V Lithium Battery
- 500 lb Towing Capacity
- 725 lb Vehicle Load Capacity
-
Cushman Hauler 800X Gas
Experience the true utility of the Hauler 800X with the ability to optimize operations made simple, thanks to the option of a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine or maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology. With its lifted suspension, 8.4-cubic-feet cargo bed, and optional accessories, this vehicle offers versatile solutions for any facility while remaining tough and reliable to the core.
- 13.5 – hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- 500 lb Towing Capacity
- 725 lb Vehicle Load Capacity
-
Cushman Shuttle 8 ELiTE Lithium Electric
Designed for safety and comfort, the Shuttle 8 delivers all the space you need to move up to eight passengers. Available with your choice of maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 8 keeps your guests moving together with ease.
- Bench Seating
- Standard Lighting
- Automatic Parking Brake
- Limited Slip Differential









