
Cushman Shuttle 2+2 Gas
July 25, 2023
Cushman Shuttle 2 Gas
July 25, 2023Cushman Shuttle 2 ELiTE Lithium Electric
Effortlessly work around your facility with the reliable Shuttle 2, equipped with a 20.9-square-foot cargo deck that has the space and capacity to fit all your hospitality needs. Now offered with maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 2 offers the efficiency and durability to get the job done.
- 20.9-SQ-FT Cargo Deck
- Standard Brush Guard and Headlights
- Automatic Parking Brake
- Limited Slip Differential
| Frame | Welded Steel w/ DuraShield™ Powder Coat |
|---|---|
| Body & Finish | Injection Molded TPO (Front) Steel Base Coat/Clear Coat (Rear) |
| Standard Color | Patriot Blue |
| Overall Length | 141.0 in (358 cm) |
| Overall Width | 48.5 in (123 cm) |
| Overall Height | 48.6 in (123 cm) (w/o Roof) 72.0 in (183 cm) (w/ Struts & Roof) |
| Wheel Base | 93.5 in (237 cm) |
| Wheel Track | 34.2 in (87 cm) Front 38.0 in (97 cm) Rear |
| Ground Clearance | 4.3 in (11 cm) |
| Cargo Deck Capacity | 20.9-sq-ft (1.94 m2) |
| Power Source | 39.2-56.7V Li-Ion Battery |
| Horsepower (KW) | 18.1 hp (13.5 kW) @ 1900 rpm |
| Electrical System | 48V primary, 12V auxiliary |
| Battery (Qty/Type) | Single, 56.7V max Li-Ion Composite Module and Cell Module ("twin pack") |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Drive Train | Motor Shaft Direct Drive |
| Transaxle | Limited Slip Differential |
| Gear Selection | Dash-Mounted Forward-Neutral-Reverse |
| Rear Axle Ratio | 16.99:1 (Forward) |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Weight w/o Batteries | 810 lb (367 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 1200 lb (544 kg) |
| Speed | 16.5 Mph (26.4 Kph) |
| Steering | Self-Compensating Rack & Pinion |
| Suspension | Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers (Front) Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers (Rear) |
| Service Brake | Rear Wheel Mechanical, Self-Adjusting Drum |
| Parking Brake | Self-Compensating, Single-Point Engagement |
| Tires | 18 x 8.5 – 8 (4 Ply Rated) |
| Filter by Power Source |
Related products
-
Cushman Shuttle 8 Gas
Designed for safety and comfort, the Shuttle 8 delivers all the space you need to move up to eight passengers. Available with your choice of maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 8 keeps your guests moving together with ease.
- Bench Seating
- Standard Lighting
-
Cushman Hauler PRO-X
Experience unrivaled performance with maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology and improve your range even further with the optional triple battery pack. The Hauler PRO-X has added ground clearance that makes the rough terrain easy to overcome, built to go the extra mile and then go 50 more.
- 14.9 hp 56.7V Lithium Battery
- 1200 lb Towing Capacity
- 900 lb Vehicle Load Capacity
-
Cushman Shuttle 6 Gas
With four forward-facing seats and two rear-facing seats, the Shuttle 6 has the capacity to get you and your clients where you need to be. The transformative rear-facing seat can be flipped down for additional storage to maximize efficiency. Offered in maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 6 ensures a dependable ride every time.










