
Cushman Shuttle 6 ELiTE Lithium Electric
July 25, 2023
Cushman Shuttle 8 ELiTE Lithium Electric
July 25, 2023Cushman Shuttle 8 Gas
Designed for safety and comfort, the Shuttle 8 delivers all the space you need to move up to eight passengers. Available with your choice of maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 8 keeps your guests moving together with ease.
- Bench Seating
- Standard Lighting
| Frame | Welded Steel w/ DuraShield™ Powder Coat |
|---|---|
| Body & Finish | Injection Molded TPO |
| Standard Colors | Patriot Blue |
| Overall Length | 171.3 in (435 cm) |
| Overall Width | 49.6 in (126 cm) |
| Overall Height | No Canopy: 48.6 in (123 cm), With Canopy: 76 in (193 cm) |
| Wheel Base | 125 in (318 cm) |
| Wheel Track | Front: 35.2 in (90 cm), Rear: 36.7 in (93 cm) |
| Ground Clearance | 3 in (8 cm) |
| Power Source | 4-Cycle, 24.5 cu in (401cc) |
| Valve Train | Single Cylinder OHV |
| Horsepower (KW) | 13.5 hp (10.1 kW) |
| Electrical System | Starter/Generator – Solid State Regulator |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Air Cleaner | Replaceable Industrial-Rated Dry Cartridge |
| Lubrication | Pressurized Oil System |
| Oil Filter | Spin-on |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Capacity | 5.95 Gallon (22.6 L) Tank |
| Drive Train | Continuously Variable Transmission (CVT) |
| Transaxle | Differential w/ Helical Gears |
| Gear Selection | Forward – Reverse |
| Rear Axle Ratio | 11.47:1 (Forward), 14.35:1 (Reverse) |
| Seating Capacity | 8d-Person |
| Curb Weight | 1,265 lb (574 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 1,600 lb (726 kg) |
| Outside Clearance Circle | 35 ft (10.7 m) |
| Speed | 16 mph ± 0.5 mph (26 kph ± 0.8 kph) |
| Steering | Self-Compensating Rack & Pinion |
| Suspension | Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers |
| Service Brake | Rear Wheel Mechanical, Self-Adjusting Drum |
| Parking Brake | Self-Compensating, Single-Point Engagement |
| Tires | 215 / 60 – R8 Tires (8 Ply Rated) |
Related products
-
Cushman Hauler 800X Gas
Experience the true utility of the Hauler 800X with the ability to optimize operations made simple, thanks to the option of a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine or maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology. With its lifted suspension, 8.4-cubic-feet cargo bed, and optional accessories, this vehicle offers versatile solutions for any facility while remaining tough and reliable to the core.
- 13.5 – hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- 500 lb Towing Capacity
- 725 lb Vehicle Load Capacity
-
Cushman Shuttle 4 ELiTE Lithium Electric
Specifically designed to multi-task, the Shuttle 4 combines four forward-facing seats and a spacious cargo bed, and is ready to transport people and equipment from every corner of the course. Available with the option of ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 4 gives you the power you need to get the job done.
- 9-CU-FT Cargo Bed
- Standard Brush Guard and Headlights
- Automatic Parking Brake
- Limited Slip Differential
-
#203 – 2021 Cushman Hauler 800 ELiTE (8 Available)
$8,950.00Black, Samsung Lithium Battery Pack, Stone Seats, Hard Cab w/ Doors, Rear Dump Bed, Lights, Brush Guard, Side Mirrors, and Solid 1 Pc Windshield










