
E-Z-GO Express L6 ELITE Lithium
August 15, 2023
E-Z-GO Express S4 Gas
August 15, 2023E-Z-GO Express L6 Gas
It’s time to get away, time to explore and see what adventures you can find along the next path. With eco-friendly powertrain options, rugged tires, and higher ground clearance, the Express™ L6 gives you a smooth and stylish ride. Whether it’s camping with the family or exploring a new trail with friends, let the Express L6 take you there.
- 13.5 – hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- Convertible rear seat
- 4″ lift kit
| Frame | Welded Steel with Powder-Coat Protection |
|---|---|
| Body & Finish | Injection-molded TPO |
| Available Colors | Black, Electric Blue, Flame Red, Inferno Red, Metallic Charcoal, Ocean Gray, Platinum, Bright White, Slate |
| Overall Length | 144 in (364 cm) |
| Overall Width | 49 in (125 cm) |
| Overall Height | 55.5 in (141 cm) (top of steering wheel) (Without Roof) 83 in (211 cm) (top of canopy) (With Roof) |
| Wheel Base | 97 in (245 cm) |
| Wheel Track | 38.5 in (98 cm) |
| Ground Clearance | 7.0in (18 cm) |
| Power Source | 4-cycle 24.5 cu in (401 cc) |
| Valve Train | Single Cylinder OHV |
| Horsepower (KW) | 13.5 hp (10.1 kW) exceeds SAE J1940 standard |
| Electrical System | Starter/Generator – Solid State Regulator |
| Battery (Qty/Type) | One, 12-volt Maintenance Free |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Air Cleaner | Replaceable Dry Cartridge |
| Lubrication | Pressurized Oil System |
| Oil Filter | Spin-on |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel Capacity | 5.96 Gallon (22.6 L) Tank |
| Drive Train | Continuously Variable Transmission (CVT) |
| Transaxle | Differential with helical gears |
| Gear Selection | Forward-Reverse |
| Seating Capacity | 6-person |
| Weight w/o Batteries | 1150 lb (522 kg) |
| Curb Weight | 1190 lb (540 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 1200 lb (544 kg) |
| Outside Clearance Circle | 25.5 ft (7.8 m) |
| Speed | Up to 19 mph +/- 0.5 mph (Up to 30.6 kph +/- 0.8 kph) |
| Steering | Self-compensating rack and pinion |
| Suspension | Leaf springs with hydraulic shock absorbers |
| Service Brake | Rear wheel mechanical self-adjusting drum brakes |
| Parking Brake | Self-compensating, single-point engagement |
| Tires | MT Paramount, 23×10-14, Radial, SPDR Alloy Wheel |
Related products
-
E-Z-GO Freedom RXV Gas
From rides around the neighborhood to quick errand runs, the E-Z-GO® Freedom® RXV® is designed to make life beyond fun. Choose between the electric model’s patented AC drive, the 13.5-hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection model, or the maintenance-free Freedom RXV ELiTE™. No matter where the day takes you, let the Freedom RXV get you there.
- 11.5-hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- Limited slip differential
- Independent front suspension
- Optional Rear-Facing Seat
-
E-Z-GO Express L6 ELITE Lithium
Explore more than ever before with the all-new E‑Z‑GO Express L6. The elevated experience of the Express L6 continues with the improved front suspension on ELiTE vehicles, for enhanced drivability and maneuverability. EZGOs 4.2 twin, or 6.2 triple maintenance-free ELiTE lithium battery packs, the Express L6 golf cart will heighten every adventure. With more range and improved drivability, this 6-passenger golf cart exceeds every expectation.
- 72-volt AC motor
- Headlights, taillights, and brake lights
- Convertible rear seat
-
E-Z-GO Valor 48V
The all-new Valor offers an upgraded design and endless opportunities to customize a vehicle tailored to your lifestyle. Powered by a 48-Volt AC powertrain the Valor offers the perfect ride for wherever the road takes you.
- AC Motor
- Four 12 Volt Deep Cycle Batteries
- 2 Year Warranty

















