
E-Z-GO Express S4 ELiTE Lithium
August 15, 2023
E-Z-GO Freedom RXV Gas
August 15, 2023E-Z-GO Valor 48V
The all-new Valor offers an upgraded design and endless opportunities to customize a vehicle tailored to your lifestyle. Powered by a 48-Volt AC powertrain the Valor offers the perfect ride for wherever the road takes you.
- AC Motor
- Four 12 Volt Deep Cycle Batteries
- 2 Year Warranty
| Frame | Welded Steel with Powder-Coat Protection |
|---|---|
| Body & Finish | Injection Molded TPO |
| Available Colors | Flame Red, Black, Bright White, Slate |
| Power Source | 48 Volt AC |
| Horsepower (KW) | 4.4 hp (3.3 Kw) Continuous |
| Electrical System | 48 Volt |
| Battery (Qty/Type) | Four, 12 Volt Deep Cycl |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Transaxle | Differential with helical gears |
| Gear Selection | Forward-Reverse |
| Rear Axle Ratio | 11.47:1 (Forward) 14.35:1 (Reverse) |
| Seating Capacity | 2-Passenger |
| Weight w/o Batteries | 683 lbs (310 kg) |
| Curb Weight | 699lb (317 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 800 lb (360 kg) |
| Bed Load Capacity | 19 ft (5.8 m) |
| Speed | 19.0 mph ± 0.5 mph (31.0 kph ± 0.8 kph) |
| Steering | Self-compensating rack and pinion |
| Suspension | Leaf springs with hydraulic shock absorbers |
| Service Brake | Rear wheel mechanical self-adjusting drum brakes |
| Parking Brake | Self-compensating, single-point engagement |
| Tires | 20 x 8 x 10 Turf Tire on Black Wheel |
Related products
-
E-Z-GO Express S4 ELiTE Lithium
Live your life to the fullest in the E‑Z‑GO® Express™ S4. The maintenance-free ELiTE lithium battery pack is now customizable to your needs with the all-new 2.2 single, 4.2 twin, or 6.2 triple battery packs, furthering range and dependability. Live out the elevated experience of the Express S4 with an improved front suspension on ELiTE vehicles, for enhanced drivability and maneuverability. Continue to stand out from the crowd with your Express S4.
- Lithium battery with industry leading 8-Year Warranty
- Standard brush guard
- Fold down cargo deck
-
E-Z-GO Freedom RXV ELITE Lithium
From rides around the neighborhood to quick errand runs, the E-Z-GO® Freedom® RXV® is designed to make life beyond fun. Choose between the electric model’s patented AC drive, the 13.5-hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection model, or the maintenance-free Freedom RXV ELiTE™. No matter where the day takes you, let the Freedom RXV get you there.
- Zero maintenance lithium batteries
- Industry-leading 8-year battery warranty
- Unbeatable energy efficiency
- Proven performance of Samsung SDI lithium batteries
-
E-Z-GO Express L6 ELITE Lithium
Explore more than ever before with the all-new E‑Z‑GO Express L6. The elevated experience of the Express L6 continues with the improved front suspension on ELiTE vehicles, for enhanced drivability and maneuverability. EZGOs 4.2 twin, or 6.2 triple maintenance-free ELiTE lithium battery packs, the Express L6 golf cart will heighten every adventure. With more range and improved drivability, this 6-passenger golf cart exceeds every expectation.
- 72-volt AC motor
- Headlights, taillights, and brake lights
- Convertible rear seat













