
Cushman Hauler 800X ELiTE Lithium Electric
July 24, 2023
Cushman Hauler PRO-X
July 25, 2023Cushman Hauler PRO
The remarkable range and zero-maintenance ELiTE lithium powertrain has raised the bar for utility vehicles. Protect your turf with reduced weight, and improve your range even further with the optional ELiTE lithium triple battery pack. Meet the exacting standards of your busy workday with the lower operational costs and superior productivity of the Hauler PRO.
- 14.9 hp 56.7V Lithium Battery
- 1500 lb Towing Capacity
- 1200 lb Vehicle Load Capacity
| Frame | Welded Steel with DuraShield™ Powder Coat |
|---|---|
| Body & Finish | Injection Molded TPO |
| Available Colors | Black, Bright White, Flame Red, Forest Green, Metallic Charcoal, Orange, Patriot Blue, Safety Yellow |
| Overall Length | 119.0 in (302.3 cm) |
| Overall Width | 49.4 in (125.5 cm) |
| Overall Height | No Canopy: 47.3 in (120.1 cm), With Canopy: 70.5 in (179.1 cm) |
| Wheel Base | 76.8 in (195.1 cm) |
| Wheel Track | Front: 35 in (88.9 cm), Rear: 38.5 in (97.8 cm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (10.9 cm) |
| Cargo Deck Capacity | 12 cu ft (0.34 m3) |
| Cargo Deck Material | Roto-Molded Polyethylene |
| Power Source | 56.7V Lithium Battery |
| Horsepower (KW) | 14.9 hp (11.1 kW) |
| Electrical System | 48V, 12V auxiliary |
| Battery (Qty/Type) | 4.2 ELiTE – Twin Pack |
| Key or Pedal Start | Pedal |
| Battery Charger | 811W World Charger |
| Speed Controller | 350 Amp AC Controller |
| Drive Train | Motor Shaft Direct Drive |
| Transaxle | Limited Slip Differential |
| Gear Selection | Forward-Neutral-Reverse |
| Rear Axle Ratio | 16.99:1 |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Curb Weight | 926 lbs (420 kg) |
| Vehicle Load Capacity | 1200 lb (544.3 kg) |
| Towing Capacity | 1500 lb (680.4 kg) Max Load |
| Bed Load Capacity | 800 lb (362.9 kg) |
| Outside Clearance Circle | 21.5 ft (6.6 m) |
| Speed | 16.5 mph ± 0.5 mph (26.5 kph ± 0.8 kph) |
| Steering | Self-Compensating Rack & Pinion |
| Suspension | Leaf Springs w/ Hydraulic Shock Absorbers |
| Service Brake | Rear Wheel Mechanical, Self-Adjusting Drum |
| Parking Brake | Automatic, Electromagnetic |
| Tires | 18 x 8.5 – 8 (6 Ply-Rated) |
Related products
-
Cushman Shuttle 8 Gas
Designed for safety and comfort, the Shuttle 8 delivers all the space you need to move up to eight passengers. Available with your choice of maintenance-free ELiTE lithium powered by Samsung SDI Technology or a fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, the Shuttle 8 keeps your guests moving together with ease.
- Bench Seating
- Standard Lighting
-
Cushman Hauler 1200X
The Hauler 1200X is built to face the toughest challenges head-on. The fuel-efficient 13.5 hp electronic fuel injection gas engine, customizable bed, and added ground clearance for rough terrain make the hardest task easy. From transporting equipment around your facility to watering down greens – redefine the possibilities of your workday with the Hauler 1200X.
- 13.5 – hp gas engine with closed-loop electronic fuel injection
- 1200 lb Towing Capacity
- 900 lb Vehicle Load Capacity
-
#204 – 2022 Cushman Hauler 800 ELiTE
$8,500.00Black, New Lithium Battery Pack, Gray Seats, Rear Dump Bed, Short Black Top, Lights, Brush Guard, Convex Mirror, and 2 Pc Windshield

















